Jak działają produkty do dezynfekcji
Niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o czystość w swoim domu, zarazki i bakterie są odporne i pojawiają się w miejscach, w których najmniej byśmy się tego spodziewali. Sprzątanie domu to za mało – dlatego dezynfekowanie domu to kluczowy element ochrony dla Twojej rodziny.
Czyszczenie jest super – i jest ważną częścią utrzymania doskonałej higieny. Ale niektóre zarazki mogą przetrwać nawet przez wiele dni, a jedyny sposób na powstrzymanie zarazków i bakterii to dezynfekowanie po czyszczeniu. Różnicę między czyszczeniem a dezynfekowaniem możesz sprawdzić tutaj (łącze: do uzupełnienia – Czyszczenie i dezynfekowanie: czym się różnią). Dowiesz się także, dlaczego warto zrewidować dotychczasowe metody czyszczenia.
Jak działają produkty do dezynfekcji?
Generalnie środki do dezynfekcji mają trzy różne sposoby oddziaływania na zarazki i bakterie lub ich eliminowania. Są to substancje chemiczne i muszą być stosowane ostrożnie. Wybór rodzaju środka dezynfekującego zależy od jego zastosowania; dlatego trzeba wiedzieć, jak je stosować.
Produkty do dezynfekcji na bazie alkoholu i fenolu wykorzystują sieciowanie, koagulację i grupowanie. Środki do dezynfekcji na bazie alkoholu świetnie sprawdzają się w hamowaniu kiełkowania zarodników, oddziałując na enzymy występujące w bakteriach i zarazkach. Alkohol powoduje grupowanie białek w komórkach i utratę ich funkcji. Produkty do dezynfekcji na bazie alkoholu muszą być rozcieńczone w alkoholu dla uzyskania maksymalnego rezultatu. Fenol zabija bakterie poprzez rozerwanie ścianek komórkowych bakterii i zarazków.
Środki do dezynfekcji na bazie chloru zabijają zarazki i bakterie poprzez utlenienie. Tego typu środki działają na kluczowe enzymy metaboliczne zarazków i komórek, co powoduje ich zniszczenie. Charakteryzują się szybkim eliminowaniem bakterii.
Środki dezynfekujące zawierające związki nadtlenowe są zabójcze dla wielu gatunków bakterii, ponieważ mają silne działanie utleniające. Rodniki hydroksylowe atakują ważne składniki komórek i błon w zarazkach i bakteriach, powodując ich rozpad.
Ich stosowanie może się różnić w zależności od miejsca dezynfekowania, ale najważniejsze to pamiętać o prawidłowym i spójnym stosowaniu środków do dezynfekcji. Produkty do dezynfekcji mogą być trujące, należy więc zachować ostrożność. Zrozumienie sposobu ich działania jest ważne dla bezpieczeństwa w Twoim domu.
Marka Dettol cieszy się zaufaniem specjalistów medycznych, eliminując zarazki i chroniąc zdrowie Twojej rodziny. Spray do dezynfekcji i chusteczki dezynfekujące mogą być stosowane w różnych miejscach w domu, aby eliminować jak najwięcej bakterii.
Jakie miejsca w domu potrzebują dezynfekowania?
Kuchnia.
Twoja kuchnia to kluczowe miejsce, w którym higiena powinna być najważniejsza. To właśnie tu przygotowujesz jedzenie i dotykasz wielu różnych rzeczy. Uchwyty i szafki to „środki transportu” dla zarazków, a regularne mycie rąk może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków i bakterii. Kolejnym zagrożeniem są zatrucia pokarmowe – bakterie e. coli pochodzą z surowego mięsa, listeria z serów, a salmonella z kurczaka i surowych jaj. Powstrzymaj rozprzestrzenianie się zarazków, dezynfekując powierzchnie robocze środkiem Dettol do czyszczenia powierzchni po każdym przygotowaniu żywności i regularnie używając mydła antybakteryjnego, takiego jak Delikatny Aloes, po dotknięciu surowego mięsa lub jaj. Uchwyty lodówek i szafek należy czyścić co tydzień.
Łazienka.
Łazienki stwarzają niebezpieczne warunki do namnażania wirusów ze względu na ciepło i zaparowanie. Dlatego właśnie w łazienkach łatwo namnażają się wirusy, na przykład wirus grypy, rotawirus i rinowirus. Wyrób sobie cotygodniowy nawyk stosowania sprayu do dezynfekcji lub chusteczek do czyszczenia powierzchni Dettol, odkażając spłuczkę toalety i klamkę w drzwiach.
Skoro wiesz już więcej o produktach do dezynfekcji i ich działaniu, poznaj sposoby utrzymywania czystości w pozostałych miejscach w domu.