Pomiń
noneCzyszczenie i dezynfekowanie

Czyszczenie i dezynfekowanie: czym to się różni?

Czyste nie znaczy zdezynfekowane. Czyszczenie zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania zarazków, ale zarazki mogą przetrwać wiele dni na różnych powierzchniach

W dzisiejszych czasach utrzymywanie higieny na doskonałym poziomie jest niezwykle ważne. Możliwe, że regularne czyszczenie powierzchni i mycie rąk należy już do Twoich rutynowych czynności, ale czy wiesz, że możesz zrobić więcej? Niektóre zarazki mogą przetrwać wiele dni na różnych powierzchniach. Aby mieć pewność, że Twój dom jest higieniczny, możesz rozważyć także dezynfekowanie powierzchni.

Czyszczenie i dezynfekowanie to nie to samo, a w przypadku zarazków należy wiedzieć, z czym ma się do czynienia. Więcej informacji o zarazkach znajdziesz tutaj (łącze: Czym są zarazki i jak się roznoszą). Niektóre rzeczy, takie jak naczynia i sztućce, łatwo się myje i likwiduje zarazki, ale inne (na przykład krany, spłuczki i klamki) czyści się nieco trudniej. Różne sytuacje wymagają różnych narzędzi; właśnie wtedy potrzebna jest współpraca czyszczenia i dezynfekowania.

Jakie są różnice?

Czyszczenie:

podczas czyszczenia usuwamy zabrudzenia z powierzchni przedmiotów, na przykład z blatu kuchennego lub wanny. Zwykle czyszczenie polega na używaniu ciepłej wody i mydła w celu usunięcia zarazków, które mogą bytować na powierzchniach. Przykładem skutecznego produktu do czyszczenia jest Dettol Power&Fresh wielofunkcyjny spray do powierzchni uniwersalny spray. Ten środek czyszczący usuwa osady, skutecznie redukując tłuszcz i zabrudzenia z 3-krotnie większą siłą czyszczenia. Czyszczenie dobrze sprawdza się w zachowywaniu pozorów, ale niekoniecznie zabija zarazki. Czyszczenie zmniejsza ryzyko roznoszenia zarazków, ale nadal pozostawia część drobnoustrojów.

Dezynfekowanie:

podczas dezynfekcji aktywnie zabijasz zarazki. Jeżeli używasz takich produktów, jak Dettol spray do czyszczenia powierzchni, zabijasz 99,9% bakterii i wirusów* na powierzchniach i wokół nich, skutecznie obniżając ryzyko rozprzestrzenienia i infekcji.

Tych dwóch działań po prostu nie należy wykonywać oddzielnie. Jeżeli naprawdę chcesz zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania szkodliwych zarazków, musisz działać dwutorowo. Najlepiej oczyścić powierzchnie, aby usunąć górną warstwę zabrudzeń i zarazków, a następnie je zdezynfekować.

* dotyczy Dettol antybakteryjny spray do powierzchni (wersja podstawowa, o zapachu limonki z miętą) usuwa wirusa SARS-CoV-2.

none

Na co zwracać uwagę:

W Twoim domu znajduje się kilka miejsc, które można uznać za słabe punkty pod względem czyszczenia i dezynfekcji:

Kuchnia:

  • Gąbka lub ściereczka do naczyń
  • Zlew kuchenny lub odpływ
  • Podłoga
  • Kurki
  • Deski do krojenia
  • Uchwyt lodówki/zamrażarki
  • Blaty kuchenne i blat stołu

Łazienka:

  • Odpływy wanny i umywalki
  • Spłuczka
  • Kurki
  • Odpływ prysznica
  • Miska klozetowa (zwłaszcza pod obrzeżem)
  • Podłoga w toalecie
  • Siedzisko sedesowe

Salon/sypialnia

  • Pilot do telewizora
  • Wyłączniki światła
  • Klamki

Powyższe miejsca to siedliska, o których warto pamiętać, jeżeli chcesz chronić siebie i swoją rodzinę przed szkodliwymi zarazkami.

Jak powstrzymać zarazki poprzez czyszczenie i dezynfekowanie:

W przypadku czyszczenia i dezynfekowania najlepiej regularnie koncentrować się na powyższych punktach zapalnych. W kuchni należy czyścić i dokładnie spłukiwać powierzchnie, kurki. Jeżeli nie da się ich spłukać, spróbuj antybakteryjnych chusteczek do czyszczenia powierzchni. Sprawdzaj etykiety produktów, aby mieć pewność, że stosujesz produkty odpowiednie dla czyszczonej powierzchni.

Co pewien czas warto wysunąć lodówkę i/lub zamrażarkę, aby dokładnie sprzątnąć przestrzeń z tyłu. Możesz jednak codziennie zapobiegać zanieczyszczeniom krzyżowym wewnątrz tych urządzeń, wycierając rozlane płyny oraz czyszcząc i dezynfekując zanieczyszczone powierzchnie – w tym także uchwyt lodówki i uszczelki w drzwiach.

Aby zapobiegać codziennemu nagromadzeniu kurzu, regularnie odkurzaj dywany i miękkie meble. Podczas wiosennych porządków możesz także wyczyścić dywany na mokro, uprać zasłony oraz odkurzyć albo przetrzeć poziome lub pionowe rolety.

Raz lub dwa razy w roku warto także spakować ubrania, których nie potrzebujesz w kolejnym sezonie. Przechowuj takie ubrania w miejscu o umiarkowanej temperaturze, chronionym przed nadmiernym naświetleniem i wilgocią.

To tylko kilka wskazówek dotyczących utrzymywania domu w jak najlepszym stanie higienicznym. Aby poznać więcej przydatnych wskazówek o produktach pomocnych w czyszczeniu i dezynfekcji, kliknij tutaj.

Nasza  wiedza